3. 8. 2015

Přezimování

Existují tři hlavní důvody, proč fuchsie přes zimu uhynou.

1. Fuchsie jsou drženy dlouho v mokru v době nejstudenějšího počasí s minimálními teplotami mezi 1 až 7 OC.

2. Kořeny fuchsie jsou drženy ve velkém suchu po několik týdnů. Nezbytně nutné obodobí sucha vyvolá stav dormance, ale přehnané sucho způsobí smrtelnou dehydrataci.

3. Teplota klesne pod O °C během nejstudenějšího období.

Výše uvedený bod 3 je nejčastější příčinou rozsáhlých ztrát rostlin během zimy.

Všechny fuchsie, ať je na ně pohlíženo jako od olné , tzv. mrazuvzdorné (hardy) druhy a odrůdy nebo ne, budou potřebovat chránit před mrazem.

Na konci sezóny kvetení a dříve než jsou rostliny "ubytovány" v zimní čtvrtině roku, by stonky měly být seřezány. To záleží na převládajících podmínkách počasí, jaké nastane obvykle koncem září nebo v říjnu.

Nejbezpečnější způsob přezimování fuchsií je jejich uložení v zimní zahradě nebo ve vytápěném skleníku na minimální teplotu 5 až 10 °C. V domácích podmínkách jsme však často odkázáni na světlé sklepy, verandy a garáže. Jestliže jsou rostliny přiměřeně zalévány, aby byly chráněny před vyschnutím, mají dostatek světla, uchovají si většinu listů a dokonce v příznivém počasí budou pomalu růst. Je nutné zajistit, aby rostliny ve vynuceném období zimního klidu byly prosté chorob a škůdců.

Jestliže není k dispozici vytápěný skleník, můžeme rostliny chránit během nejstudenější části zimy zahrabáním do mírně vlhké rašeliny. Úspěch této metody záleží ve využití izolačních vlastností rašeliny a krycích izolačních materiálů, které ochrání rostliny před zmrznutím. Stejně vhodný bude i klasický mírně vlhký sklep, kde rostliny stačí pouze do rašeliny založit a pak jen kontrolovat přiměřenou vlhkost. Rostliny, které přezimují tímto způsobem, by měly být ponechány co nejdéle před jejich uložením v nevytápěném skleníku, nebo ve světlé bezmrazé místnosti. Dříve než nastane riziko zmrznutí rostlin, musí být definitivně uloženy. Vhodné je předchozí chemické ošetření - máčení proti houbovým chorobám přípravky Benomil /Fundazol/ a Rovral. Rašelina nesmí být příliš mokrá. Takto připravený krecht je vhodné překrýt polystyrénem, folií nebo lepenkou proti přemokření a zasypat shrabky listí, případně chvojím.

Během března by měly být vyzvednuty uložené rostliny a po odstranění některých zahnívajících částí vysazeny do čerstvého kompostu a umístěny do zimní zahrady nebo skleníku. Ani zde nesmí teplota klesnout na bod mrazu.. Rostliny mohou být dále udržovány ve stadiu klidu chladem a minimální zálivkou.

Podle pěstitelských podmínek, nejlépe až můžeme zajistit vyšší teplotu a dostatek světla a kdy rostliny začínají znovu rašit, provedeme definitivní řez./obr. vlevo/ . Tímto řezem již určujeme požadovaný tvar rostliny. Ve skleníkových podmínkách provádíme tento řez často již koncem prosince, jinak v lednu až únoru, případně ještě později.

Po vyrašení pak provádíme jen potřebné zaštipování v zájmu řádného rozvětvení rostlin a zajištění požadovaného tvaru. Pozdější zaštipování vrcholů oddaluje kvetení.

1 komentář:

 1. Krejči Josef7. srpna 2018 11:49

  Lidi neblazněte a nic proboha nevyhazujte.To že nam fuchsie úplně na podzim opadají je naprosto normální.Nechte tak
  deseticentimetrové kolíky i s kořinky (nejlepe v původní zemině a květináči)a vše pěkně strčte do sklepa,nebo do nějaké
  mistnosti kde není moc teplo.Světlo tam být nemusí.V březnu je od tam zase výtahnem,přesadíme,zalíjem je a budeme čekat
  a koukat.Tak 90% určitě začne růst.

  OdpovědětVymazat